Nova čistilica Za lepo lice Mitrovice

Plaža 2017

JKP KOMUNALIJE na sportskim igrama u Vrnjačkoj banji 2017. god.

Novi kamion za odnošenje smeća

Novi kamion za odnošenje smeća

JKP Komunalije Sremska Mitrovica

Novi kamioni

Traktor za košenje trave

JKP KOMUNALIJE na sportskim igrama u Vrnjačkoj banji 2016. god.

Nova čistilica JONSTON

Gradska čistoća

Održavanje higijene - zaposleni

Nove kante u centru Grada

Obnavlja se komunalna mehanizacija

Reciklažna ostrva

Ekološke igre za očuvanje planete

Letnje uređenje grada - Gradska plaža

Letnje uređenje grada - Gradska plaža

Letnje uređenje grada - Gradska plaža

Letnje uređenje grada - Reciklaža PET-a

Održavanje higijene

Projekat „THE CASE FOR ZERO WASTE“- STVARANJE DRUŠTVA BEZ OTPADA

The Case for Zero Waste - Završena obuka edukatora

Tržnica

Groblje

Nova usluga JKP Komunalija

Sremska Mitrovica - Gradski trg

Sremska Mitrovica - Gradski trg

Sremska Mitrovica - Muzej Srema

Sremska Mitrovica - Gradski trg

Sremska Mitrovica - Carska palata

Sremska Mitrovica - Fontana cvet

Sremska Mitrovica - Gradska kuća

Sremska Mitrovica - Muzej Srema

 

Category Archives: Zanimljivosti

Ekološka svest od malih nogu

Ekološka svest od malih nogu

Svaka generacija je odgovorna za prenošenje lekcija o budućnosti sveta i očuvanju planete narednoj generaciji. Kao roditelji svi imamo potrebu da učinimo okolinu, a time i svet, zdravijim i lepšim mestom za sebe i svoju decu. Zato ne postoji bolji poklon za dete od stvaranja svesti o tome koliko je priroda značajna za sve nas i znanja da i ono samo može da se utiče na očuvanje zdrave okoline.

Šta je kompostiranje?

Kompostiranje

Da li Vam je poznato da 20 – 30% prosečnog kućnog otpada čine organske materije?

Organski otpad je biorazgradiv i njegovim bacanjem na smetlišta nastaju gasovi, metan i procedne vode koje ugrožavaju životnu sredinu.

Šta je kompostiranje?

Kompostiranje je, u stvari, prirodna razgradnja organske materije dejstvom bakterija, crvića, kao i malih insekata. Dobijeni proizvod – kompost, je koristan materijal, sličan humusu, bez neprijatnog mirisa i koji se može koristiti za kondicioniranje zemljišta ili kao đubrivo.

Posude za kompostiranje se mogu kupiti ili samostalno napraviti.
Dobar kompost može biti napravljen iz različitih organskih materija, kao što je baštenski otpad (suvo lišće) i povrće kao otpad od hrane (kore krompira i sl.). Prednosti su velike, s obzirom da proizvod ima i određenu tržišnu vrednost.

Zašto je potrebno kompostirati otpad?

Po nekim analizama, i do 30% kućnog otpada se može kompostirati i time sprečiti njegovo odlaganje na deponiju.

Postoje mnogi razlozi zašto je potrebno kompostirati otpad:

  1. Finansijski- kompostiranje štedi Vaš novac
    • Veći deo kućnog otpada se zakopava smetlištima, što je skup metod za odlaganje. Kompostiranjem kuhinjskog i baštenskog otpada značajno se redukuje količina otpada koja se upućuje na deponiju i time značajno dugoročno štedi novac.
    • Iz Vašeg kućnog otpada se proizvodi bogati aditivi za zemljište.
  2. Zaštita životne sredine- Vi štitite svoje lokalno okruženje, a na taj način i prirodne resurse
    • Deponije prouzrukuju štetu za okruženje. “Zakopani” otpad na deponiji, bez prisustva vazduha, proizvodi metan, značajan gas staklene bašte, koji negativno utiče na klimatske promene.
    • Više nećete koristiti kompost iz prodavnica.
  3. Zdrave biljke
    • Struktura zemljišta je poboljšana, pospešena je drenaža i aeracija.
    • Na ovaj način se u zemljište vraćaju nutrijenti, kao što su azot, fosfor i minerali u tragovima, koji se oslobađaju sporo u periodu od 1 – 2 godine.
    • Kada se koristi prekrivanje slamom i gnojivom, kompost konzervira vodu i sprečava nastajanje korova.

 Kako se kompostira?

Gomila za kompostiranje treba da se postavi na slobodan prostor kao što je zemljište ili trava.

Lociranje kompostera:

  • Idealno mesto za komposter je da se postavi na osunčano mesto na zemljanom postolju, da bi se omogućila slobodna drenaža tečnosti i ulaz kompostnih mikroorganizama koji će ubrzati proces kompostiranja.
  • Nije dobro da se komposter postavi blizu velikog drveća.
  • Treba da bude lako dostupan, da bi mogla da se vrši manipulacija.

Potrebno je samo 10 minuta Vašeg angažovanja nedeljno, da bi se vaš otpad transformisao u vredan materijal. Prirodni organizmi vrše posao za Vas, a njima su potrebni samo vazduh, voda i organska materija koje oni mešaju i oslobađaju hranljive materije.

  • Bakterije i gljive vare materijal i oslobađaju toplotu pri razgradnji.
  • Crvići recikliraju organski materijal.
  • Insekti omogućuju dotok vazduha i mešaju materiju.

Kako da sagradite komposter?

  1. Potrebne su drvene daske da sagradite četvrtast okvir stranica 75 cm – 1 m, visine do 1 m. Otpadne daske predstavljaju idealan materijal.
  2. Upotrebite kraće daske za vertikalne stranice, postavite bočne daske sa razmacima ne većim od 2 cm.
  3. Spojite daske da biste formiralu kutiju.
  4. preko kutije postavite drveni poklopac, može i parče starog tepiha.

Najjednostavniji tip kompostera se može napraviti od žičane mreže ograđene kartonom i prekrivene ćilimom, tepihom ili sl., da bi se sprečio prodor vode od padavina.

Šta se stavlja u komposter?

Kompost napravljen od Vašeg kućnog i baštenskog otpada je idealan nutrijent za zemljište.

Kako početi?

Poseban kontejner nije neophodan element da bi se sprovelo kompostiranje, iako poboljšava kvalitet i održava mikrouslove za stvaranje komposta.

  1. Postaviti sloj braon materijala i punu šaku zemlje u komposter. Početi sa tenkim slojem životinjskog đubriva ili kuhinjskim otpacima, da se izazove migracija crva iz zemljišta da bi se proces započeo.
  2. Postaviti slojeve zelenog ili braon materijala u komposter. Korisno je da se doda sloj sirovih materijala, kao što su grančice, sečeno cveće, u cilju obezbeđenja dobre ventilacije i drenaže.
  3. Uvek je potrebno prekriti kuhinjski otpad braon otpadom. Uvek je dobro da se ostavi sa strane u kesama neka rezerva braon materijala, kao što je opalo lišće, za prekrivanje.
  4. Kompost pokriti i dodavati vodu samo ako je potrebno. Proveravati da gomila ima dovoljno vlažnosti ako je pokrivena ponjavom.
  5. Velike količine koje su odjednom dodate razgradiće se brže nego male količine koje se dodaju u više navrata. Kada gomila dostigne visinu od 1 m, okretati gomilu svake dve nedelje što predstavlja brzo-toplo kompostiranje, ili jednostavno probušiti nekoliko rupa u centru gomile što je sporo-hladno kompostiranje.
  6. Kompost je gotov kada postane tamno braon boje ili crne i miriše slatkasto i na zemlju.

Braon materije

su suvi adsorbenti i vlakna, bogati ugljenikom, organski materijali. Braon materije obezbeđuju potrebne količine ugljenika za organizme, adsorbuju vlagu i potpomažu povećanje količine vazduha u gomili. Lišće, slama, strugotine, opiljci drveta, salvete, papirni peškiri, kartoni od jaja.

Šta nije za kompostiranje?

Meso, riba, koske, masnoće, ulja, cela jaja, otpaci od životinja – kućnih ljubimaca.

Metode kompostiranja

Komposter možete da napravite sami ili da ga kupite na tržištu. na žalost, na tržištu u Srbiji se još ne mogu naći komposteri, ali postoje indicije da će se uskoro naći i ovi proizvodi.

Kompostiranje može biti brzo i aktivno ili sporo i jednostavno.

Toplo-brzo kompostiranje

Sledite navedene instrukcije kako se kompostira, postavljanje slojeva zelenih materijala pa braon, vlaženje gomile ako je potrebno i prevrtanje gomile najmanje jednom u dve nedelje. Stvaranje toplote unutar gomile uništava većinu patogena. Kompost se pod ovim uslovima stvara za 3 meseca.

Hladno-sporo kompostiranje

Ne zahteva prevrtanje gomile. Potrebno je samo pravilno postaviti slojeve zelene i braon mase i vlažiti gomilu ako je potrebno. Probiti samo nekoliko otvora – rupa, po vrhu gomile i ostaviti da truli. Kompost se stvara za 8 meseci.

Zimsko kompostiranje

Kompostiranje je celogodišnja aktivnost, iako se proces usporava za vreme zimskih meseci. U jesen treba otkloniti što više gotovog komposta iz kompostera i treba uskladiti ostatke lišća.

Za vreme zime treba nastaviti sa postavljanjem komposta u slojevima zelene i braon materije, kao i obično. Okrenuti gomilu povremeno, bez obzira što je zima.

Verovali ili ne, kompost se može koristiti i za:

  1. Bioremedijaciju i prevenciju zagađenja
    Nova tehnologija kompostiranja, poznata kao Bioremedijacija kompostom se sada koristi da bi se restauriralo kontaminirano zemljište, za kontrolu mirisa, degradaciju isarljivih organskih jedinjenja.
  2. Kontrola bolesti biljaka i životinja
    Kompostiranje se koristi povećanje prinosa kod poljoprivrednika koji se bave organskom proizvodnjom. Istraživanja su pokazala da se kompost koristi za zaustavljanje širenja bolesti biljaka i suzbijanje štetočina. Kompost može pomoći poljoprivrednicima da uštede novac, redukuju korišćenje pesticida, štite prirodne resurse…
  3. Kontrola erozije i uređenje zemljišta
    Kompost se koristi za poboljšanje rasta biljaka. Kompost obogaćuje zemljište i redukcije erozije i odliv nutrijenata iz zemljišta, obezbeđuje kompakciju zemljišta i potpomaže kontrolu bolesti i štetočina koji ugrožavaju biljke.
  4. Pošumljavanje, restauracija močvara i revitalizacija staništa
    Kompost se može koristiti za pošumljavanje, restauraciju močvara i revitalizaciju staništa.

Šta je reciklaža?

Proces reciklaže

Reciklaža je izdvajanje materijala iz otpada i njegovo ponovno korišćenje. Uključuje sakupljanje, izdvajanje, preradu i izradu novih proizvoda  iskorištenih stvari ili materijala.

Veoma je važno najprije odvojiti otpad prema vrstama otpadaka. Mnoge otpadne materije se mogu ponovo iskoristiti ako su odvojeno sakupljene.